II Warsztaty Tatrzańskiej Turystyki Wysokogórskiej

 

Morskie Oko 12-14 grudnia 2014

 

W dniach 12-14 grudnia  odbyły się kolejne , drugie już Warsztaty Tatrzańskiej Turystyki Wysokogórskiej Szkoły Górskiej Morskie Oko . Tym razem ukierunkowane zostały na zaprezentowanie uczestnikom podstawowych zagadnień związanych  z poruszaniem się po Tatrach w warunkach zimowych. W odróżnieniu od poprzednich, majowych Warsztatów tym razem pogoda nam sprzyjała – w sobotę było nie najgorzej a w niedzielę wręcz pięknie. Zapewne także dlatego  w  warsztatach wzięło udział 40 osób czyli w zasadzie maksymalna zakładana przez nas liczba. W piątek wieczorem rozpoczęliśmy Warsztaty pokazami zdjęć z Tatr (Grzesiek Folta), alpejskich jaskiń (Bogusia Chlipała) i Kaukazu (Andrzej Grzechynka). Właściwe zajęcia rozpoczęliśmy w sobotę rano, w 3 turach po 3 grupy tematyczne. I tak podczas zajęć z  zimowej  turystyki tatrzańskiej Grzesiek Wiercioch i  Tomek Nodzyński, prezentowali zagadnienia związane z poprawnym posługiwaniem się sprzętem zimowym – rakami i czekanem . Podczas zajęć z podstaw profilaktyki lawinowej  Bogusia Chlipała, Ania Czas i Majka Grzybowska ćwiczyły z  uczestnikami  metody posługiwania się zestawami lawinowymi – detektorami sondami i łopatami oraz  podstawy pierwszej pomocy po wypadku lawinowym. Z kolei w czasie warsztatów nawigacyjnych  Maciek Florys i  Andrzej Grzechynka pokazywali  wykorzystanie mapy, kompasu i  GPSa   przy wyborze trasy i określaniu aktualnej pozycji. Ostatnia grupa tematyczna warsztatów poświęcona była  podstawom wspinaczki zimowej –   Bartek Zwijacz-Kozica  i  Grzesiek Folta prezentowali zasady wykorzystania raków i czekanów technicznych podczas  wspinania po stromych  trawach, śniegu i skale.

 

Wieczorem uczestnicy wysłuchali wykładu Bogusi Chlipały poświęconego zasadom udostępnienia Tatrzańskiego Parku Narodowego dla turystyki zimowej oraz Grześka Folty o historii taternictwa zimowego.  Natomiast w niedzielę, przy bardzo sprzyjających warunkach uczestnicy podzieleni na grupy pod opieką tatrzańskich przewodników wysokogórskich zdobywali  ( w większości z sukcesem)  Rysy, Niżnie Rysy, Mnicha i Żabiego  Mnicha, poznając po drodze w praktyce zasady asekuracji i poruszania się w trudnym terenie w warunkach zimowych.

 

Oczywiście Warsztaty nie  miały na celu zastąpić szkolenia i treningu niezbędnego do bezpiecznego poruszania się po górach w warunkach zimowych – ich celem było jedynie zaprezentowanie zagadnień z tym związanych i zachęcenie uczestników do zdobywania dalszej wiedzy – czy to podczas wycieczek z osobami bardziej doświadczonymi czy tez na organizowanych (także przez Szkołę Górska Morskie Oko) kursach poświęconych zimowej turystyce tatrzańskiej. Mamy nadzieję że ten cel udało nam się osiągnąć i uczestnicy nie żałowali  weekendu spędzonego w Morskim Oku – dlatego już teraz zapraszamy na kolejne Warsztaty w maju 2015.

 

 

 

 

TOP