Kurs Lawinowy Podstawowy (I stopnia)

Pomiędzy teorią i praktyką..

Kurs przeznaczony dla osób którzy chcą poznać w teorii i praktyce podstawowe wiadomości związane z zagrożeniem lawinowym w zimowych Tatrach. Podczas zajęć zajmiemy się  problemami oceny sytuacji śniegowo-lawinowej na podstawie prognoz, komunikatów, ostrzeżeń  i podstawowej wiedzy na temat przemian i zachowania pokrywy śnieżnej. Nauczymy się także podstawowych reguł zachowania w sytuacji zejścia lawiny oraz metod szybkiej i sprawnej pomocy osobom zasypany .Kurs odbędzie sie w rejonie Morskiego Oka w Tatrach, będzie się składał z ok. 6 h wykładów teoretycznych i  ok 11 h zajęć w terenie.

Informacje ogólne

Szkolenia  organizowane są już 11 sezon  przy współpracy Szkoły Górskiej Morskie Oko i Fundacji im. Anny Pasek w ramach wsparcia statutowych działań Fundacji na rzecz wzrostu bezpieczeństwa osób zajmujących się górską aktywnością.

Szkolenia adresowane są zarówno do osób doświadczonych jak i tych, które w górskim świecie stawiają swoje pierwsze kroki. Pierwszeństwo w zapisach na szkolenie posiadają zatem studenci i młodzież, poniżej 26 roku życia. Zarezerwowaliśmy dla nich 75% przygotowanych miejsc. Pozostałe 25% procent miejsc jest przeznaczonych dla osób powyżej 26 roku życia.

W szkoleniu bierze udział maks. 21 osób.

15 miejsc rezerwujemy dla osób, które nie ukończyły 26 lat.

5 miejsc gwarantowanych, w ramach każdego szkolenia, przeznaczamy dla osób starszych, powyżej 26 roku życia.

Osoby, którym nie uda się zakwalifikować na szkolenie, zostają wpisane na listę rezerwową.

Jeśli w przeciągu 7 dni od daty rozpoczęcia zapisów, miejsca przeznaczone dla ludzi poniżej 26 roku życia nie zostaną w pełni rozdysponowane, zostaną one przekazane osobom z listy rezerwowej.

—->> Zapisy na szkolenie

Realizacją i obsługą szkolenia zajmuje się Szkoła Górska – Morskie Oko.

Zgłoszenia będą rejestrowane chronologicznie.

Decyduje kolejność zgłoszenia + wiek uczestnika.

W przypadku rezygnacji z udziału w szkoleniu osoby zakwalifikowanej, wolne miejsce zostanie przekazane osobie z listy rezerwowej.

Kryteria uczestnictwa

–  dobry stan zdrowia

– podstawowe doświadczenie w poruszaniu się po górach w warunkach zimowych

– ubiór i obuwie  przystosowane do warunków zimowych, kije trekingowe (opcjonalnie raki, czekan, rakiety śnieżne lub skitury)